پی عمیق یا شمع بتنی

پی عمیق یا شمع بتنی چیست؟

پی عمیق یا شمع بتنی چیه و چرا از این نوع پی استفاده میشه؟ در چه ساختمان ها و زمین هایی از پی عمیق یا همون شمع بتنی استفاده می کنیم؟

پی های عمیق (شمع بتنی ) در دل زمین

به پی های عمیقی که در دل زمین اجرا میشه میگیم شمع. شمع ها ستون هایی هستند در دل خاک که ساختمان ما رو بر روی خودشون نگه می‌داره. زمانی که وزن ساختمان ما خیلی زیاد باشه و بار های مرده و زنده زیاد باشه و یک ساختمانی باشه با اهمیت زیاد مثل بیمارستان و مدرسه که جمعیت زیادی اونجا حضور دارند و از طرفی هم خاک زمین، خاک سستی باشد و سازه تحمل این سنگینی رو نداشته باشه و احتمال نشست زمین وجود داشته باشه میایم شمع هایی رو در زیر ساختمان خودمون اجرا میکنیم.

نحوه اجرای شمع های بتنی یا پی عمیق

حالا این شمع ها به چه صورت اجرا میشه؟ آیا در پی های عمیق از آرماتور استفاده میکنیم و شمع ها اصطلاحا مسلح هستند؟ زمین رو با دستگاه حفاری میکنیم، داخل چاه های ایجاد شده آرماتورهای بافته شده رو قرار میدیم و درون اون چاها بتن میریزیم. یعنی ما ستون هایی رو داریم در دل خاک که تشکیل شده از آرماتور ها و بتن.

 

در پایان توصیه می کنیم برای مشاهده آموزش های بیشتر و به روزتر حتما پیج آکادمی سیستان پی در اینستاگرام را دنبال کنید و از محتوای رایگان آن جهت ارتقا دانش مهندسی و کسب آمادگی لازم برای آزمون نظام مهندسی استفاده نمایید.

و اما پیشنهاد آخر : وقت خود را با بی نظمی تلف نکنید و دنبال آزمون و خطا نباشید. با مهندس راز یک بار برای همیشه در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید و قبولی خود را تضمین کنید. گواه این ادعا قبولی بالای ۹۰ درصد داوطلبین ما در آزمون گذشته است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *