پایایی و دوام بتن چیست؟

با سلام و عرض ادب خدمت همراهان همیشگی سیستان پی ، دوستان در خدمت شما هستیم با تفسیر اصطلاح پایایی و دوام بتن. دوستان عزیز به عمر بتن و از ساختشان و مقاومتی که در سالهای بهره برداری و استفاده در مقابل عوامل محیطی و جوی از خودش نشون بده میگیم پایایی و دوام. این مقاومت در مقابل ۵ عامل اصلی که شامل:

۱.دوره های یخ زدن و آب شدن

اگر بتن را در شهری در آب و هوایی بسازیم که شب های سرد و روز های گرمی داشته باشه این بتن تحت انبساط و انقباض قرار میگیره یعنی اون آبی که درون بتن است هی منجمد میشه هی باز میشه و همین عامل انبساط و انقباض باعث ایجاد ترک هایی در دل بتن ما خواهد شد.

۲.حملات سولفاتی

اگر محیطی که بتن درون اون ساخته میشه و اجرا میشه محیطی باش خاکش و چه آب اون محیط سولفاتی باشه این سولفات ها به بتن و مخصوصا میلگرد های درون بتن ما آسیب خواهد رسوند که در این حالت باید از سیمان های ضد سولفات مثل سیمان تیپ ۲ یا سیمان تیپ ۵ استفاده کنیم.

۳.واکنش قلیایی سنگدانه

 

اگر از سنگدانه استفاده کنیم یا همون شن و ماسه ای که استفاده میکنیم و در ساخت بتنمون آغشته باشه به مواد قلیایی در این حالت پس از اینکه وارد بتن بشه واکنش هایی رو درون بتن ایجاد می‌کنه که این واکنش ها باعث ایجاد ترک هایی در دل بتن و آسیب رساندن به بتن در طولانی مدت مخصوصا خواهد شد.

۴.خوردگی فولاد مدفون در بتن

 

میلگرد هایی که در دل بتن هستند توسط کاور بتن محافظت میشن اگر کاور بتن ما کم باشه یا اصن نداشته باشیم کاور بتن این میلگرد ها تحت عوامل جوی مثل باران یا رطوبت وجود در هوا زنگ خواهد زد و میلگرد ها نابود خواهد شد.

۵.سایش و فرسایش

سایش و فرسایش که در اثر رفت و آمد افراد بر روی بتن یا ماشین آلات بر روی کف سازی اتفاق می‌افتد یا نمای ساختمان هم بر اثر باد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *