هواکش فاضلاب یا ونت چیست؟

هواکش فاضلاب یا ونت چیست؟

در این جلسه از سری آموزشهای تصویری مقررات ملی ساختمان با آموزش هواکش فاضلاب یا همون ونت همراه ما باشید.

ارتفاع لوله هواکش فاضلاب

بند اول مربوط به صفحه ۱۰۹ بند ۴-۵-۲-۱۶ به ما میگه که ارتفاع لوله هواکش فاضلاب توی سقف هایی که صاف هستند باید ۲متر و ۲۰ سانت باشه تا مردمی که توی پشت بام رفت و آمد می کنند ارتفاع لوله هواکش باید از سر آنها بالاتر باشه تا بوی بد فاضلاب آنها را آزار نده.

بند ۴-۲-۵-۱۶ صفحه ۱۰۹ به ما میگه که توی سقف هایی که شیروانی هستند میتونید ارتفاع لوله هواکش رو فقط ۳۰ سانت بیاریم بالا چون دیگه مردم آنجا رفت و امد نمیکند که بوی بد فاضلاب میخواد آزارشون بده.

 

انواع لوله هواکش در یک ساختمان

دو نوع لوله هواکش داریم:

۱-لوله هواکشی که قراره برای ما با فن، اکسیژن رو وارد ساختمان کنه مثل دریچه های تامین هوا

۲- لوله ی هواکشی که قراره بوی بد فاضلاب را از ساختمان خارج کنه

زمانی که میخواهیم لوله ی هواکش ورودی هوا تمیز به ساختمان روی دیوار نصب کنی باید به خیابان یا سواره رو ۳ متر فاصله افقی داشته باشد تا بوی اگزوز ماشین و بوی خاک را وارد ساختمان نکنه و ارتفاع آن هم از کف خیابان یا پیاده‌رو هم ۳ متر بالاتر باشه.

مطابق بند ۴-۲-۵-۱۶ صفحه ۱۱۰ مبحث ۱۶ گفتم دو تا لوله هواکش داریم هواکش ورودی و هواکش خروجی. بین این دوتا لوله هواکش باید ۳ متر فاصله افقی باشه.چرا ؟! بابت اینکه لوله هواکش قراره هوای تمیز رو وارد خونه بکنه با فن نزدیک به لوله ی ونت که هوای آلوده رو در ساختمان خارج میکنه نباشه تا یک دفعه بوی بد فاضلاب رو بکشه و وارد خونه بکنه.

حالا یه زمانی هست که در تراکم لوله ها در پشت بام خیلی زیاده و ما نمیتونیم این حریم سمت رو رعایت کنیم در این حالت چه باید کرد؟

در این حالت ما باید دهانه خروجی هواکش فاضلاب رو ۱ متر بالاتر از دهانه ورودی هوای تمیز قرارش بدیم همون جوری که توی تصویر برای شما نمایش دادم. بچه های این الزام برای بخش فاصله تا پنجره ها هست یعنی ما باید فاصله لوله ی ونتمون تا پنجره هم بیش از ۳ متر باشه اگر نزدیکتر بود باید لوله‌ی ونت ۱ متر بالاتر باشد چون از طریق پنجره هم وقتی ما پنجره اتاق باز می‌کنیم به راحتی بوی بد فاضلاب دوباره وارد خونه میشه.

فاصله ی لوله ی هواکش فاضلاب و کولر آبی

یک نکته دیگه در رابطه با هواکش مبحث ۱۴صفحه ۱۰۷ داریم که میگه فاصله ی لوله ی هواکش فاضلاب و کولر آبی باید ۳ متر باشه تا کولر آبی بوی بد فاضلاب را وارد خونه نکنه و اگر این فاصله کمتر از ۳ متر بود باید لوله‌ی ونت ما حداقل ۱ متر بالاتر از کولر آبی باشه.

همچنین یک نکته ی دیگه توی صفحه داریم که میگه فاصله کولر آبی تا لوله دودکش هم باید حداقل ۳متر باشه.

این ویدئو بخش کوچکی بود از پکیج امپراطوری ورود به حرفه پکیجی که توی اون آمدیم تمامی ۲۲ مبحث مقررات ملی ساختمان رو بند به بند به صورت کاملاً تصویری و مفهومی با کمک تصاویر کارگاهی و اجرایی تصاویر دو بعدی و سه بعدی به شما آموزش دادیم آموزشی که به شما کمک می کنه هم توی آزمون نظام مهندسی به راحتی قبول بشید و به عنوان یک ناظر و مجری درست کار نظارتی و اجرایی خودتون رو انجام بدید اگر دوست دارید این پکیج رو داشته باشید و یا از آموزش های رایگان استفاده کنید همین حالا پیج ما رو در اینستاگرام فالو کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *