فونداسیون چیست

فونداسیون یا شالوده چیست ؟

با آکادمی سیستان پی همراه باشید تا در یک پست جامع به سوالات رایج در مورد فونداسیون پاسخ بدیم. منظور از فونداسیون چیست ؟ و در یک سازه چطور عمل میکنه؟ فونداسیون بارها رو چطور به زمین منتقل میکنه؟ بار مرده و زنده چیه و چطور از طریق تیر و ستون به خاک منتقل میشه؟

تعریف و نحوه عملکرد فونداسیون

درون ساختمان یک سری بارهای مرده و زنده وجود داره، بارهای مرده مثل بار مصالح که ثابت هستن و بارهای زنده مثل بار بدن انسان که جابجا میشه و ثابت نیست. توی قسمت های مختلف این بار از طریق بدن به کف ساختمان منتقل میشه و از طریق کف ها به تیر های کناری یا پل ها منتقل میشه و از طریق تیر ها به ستون ها و از طریق ستون ها به شالوده و از طریق شالوده به خاک. پس اگه بخوایم یه تعریف از فونداسیون یا شالوده داشته باشیم باید بگیم که شالوده عضو سازه ای هست که بارهای ساختمان رو به خاک منتقل میکنه.

ویدیوی زیر رو هم ببینید که کامل براتون جا بیوفته.

 

در پایان توصیه می کنیم برای مشاهده آموزش های بیشتر و به روزتر حتما پیج آکادمی سیستان پی در اینستاگرام را دنبال کنید و از محتوای رایگان آن جهت ارتقا دانش مهندسی و کسب آمادگی لازم برای آزمون نظام مهندسی استفاده نمایید.

و اما پیشنهاد آخر : وقت خود را با بی نظمی تلف نکنید و دنبال آزمون و خطا نباشید. با مهندس راز یک بار برای همیشه در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید و قبولی خود را تضمین کنید. گواه این ادعا قبولی بالای ۹۰ درصد داوطلبین ما در آزمون گذشته است. با کمک مهندس راز تمام مفاهیم کتب مقررات ملی ساختمان را مانند همین پست ” فونداسیون یا شالوده چیست؟ ” یاد خواهید گرفت و روی تمام مباحث مسلط می‌شوید و دیگر جای هیچگونه نگرانی باقی نخواهد ماند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *