سند چیست؟

به هر نوشته مکتوبی که در مقام دعوا یا دفاع از دعوا به آن استناد کرد، سند گفته میشود. سند را میتوان به دو دسته تقسیم کرد:
سند عادی، سند رسمی

سند رسمی چیست؟

مطابق قانون مدنی، اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک، دفاتر اسناد رسمی یا در نزد سایر مامورین رسمی، در حدود صلاحیت آنها و بر طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشند، رسمی است. بنابراین در صورتی که سند با دخالت مامور رسمی صلاحیت دار و در محدوده قوانین و مقررات تنظیم شده باشد، سند رسمی محسوب می‌شود.

سند عادی چیست؟

کلیه اسنادی که در اداره ثبت تنظیم نشده و یا در دفاتر اسناد رسمی به ثبت نرسیده است یا اینکه در نزد سایر مامورین رسمی دولت در حدود صلاحیت آنها تنظیم نشده اند، اسنادی عادی محسوب میشوند. همچنین اسنادی که به وسیله مامورین رسمی تنظیم اسناد تهیه می‌شوند، ولی مامور، صلاحیت تنظیم آن را نداشته و یا مقررات قانونی در تنظیم آن رعایت نشده است، سند عادی به حساب می‌آید.

سند شش دانگ :

واژه شش دانگ به مالکیت تمام و کمال اشاره دارد و منظور سندی است که مالکیت کامل آن برای یک نفر می‌باشد. شش دانگ به معنای شش جهت است، یعنی تمام جهات یک ملک از شمال و جنوب تا غرب و شرق و بالا و پایین ملک را در بر میگیرد و فرد دیگری در این ملک سهم و نقشی ندارد.

سند بنچاق :

بنچاق به سندی گفته میشود که پس از نقل و انتقال ملک توسط دفتر اسناد رسمی تنظیم میگردد و حامی تمام جزئیات و متعلقات و مشخصات ملک می‌باشد؛ مانند شماره های مربوط به آب، برق، تلفن و… توجه داشته باشید مطالبی در بنچاق نوشته میشود که در دفترچه مالکیت نیست و برای دسترسی به مشخصات ملک، بهتر است در هنگام انجام معامله محتویات بنچاق مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد. این اسناد امروزه خیلی زیاد رواج ندارد. اما اعتبار آنها پس از تایید صحت آنها نزد مراجع قانونی پذیرفته میشود.

سند عرصه و اعیان :

سند مربوط به زمینی که آپارتمان در آن ساخته شده است به عنوان سند عرصه شناخته میشود و به سندی که متعلق به واحد های احداث شده در زمین است، سند اعیان گفته میشود. به همین دلیل اغلب واحد های آپارتمانی که در کلان شهرها مشاهده می‌شوند، دارای سندی هستند که سند عرصه و اعیان نام دارد.
میزان سهم هر یک از مالکین واحدها برای عرصه بستگی به اندازه و متراژ اعیان آنها دارد.

سند منگوله دار :

منظور سند های مالکیت دفترچه‌ای است که با یک نخ و تکه ای سرب تهیه می‌شوند. چنین سندی به واسطه همین تکه سرب پلمپ شده، اعتبار و صحتش تایید میشود و این اطمینان را میدهد که آنچه در دست است یک سند ملکی مطمئن و معتبر می‌شود.

سند ملکی چیست؟

سند ملکی توافق نامه ای برای خرید و فروش خانه است که اموال و شرایط توافق شده میان خریدار و فروشنده از جمله مشخصات ملک و مال، تصویر نقشه، ملاحظات حقوق ملکی و محدودیت های نقل و انتقالات، یا جزئیات در آن نوشته میشود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *